Ako správne skladovať model II.
V prvej časti tohto článku sme si ukázali dva najjednoduchšie spôsoby, akými možno vystavovať automodely. Táto druhá časť sa zameriava na ďalšie dve možnosti, ktoré môže bežne využiť každý zberateľ (nielen) automodelov. Ide o skladovanie v PVC-vitrínach a klasických vitrínach. Na záver článku Vám prezradím tri typy, ktoré vám pomôžu pri skladovaní modelov.
Skladovanie v plastových boxoch
Tento spôsob skladovania je pre mňa osobne najobľúbenejší. Plastový box alebo inak PVC-vitrína sa štandardne skladá z čierneho, nepriehľadného plastového podkladu a priehľadného plexiskla. Tie do seba po uzavretí vitríny zapadnú tak, aby sa k modelu nedostal žiadny prach, dokonca ani zápach z cigaretového dymu.
Existujú rôzne rozmery boxov, určené špeciálne pre modely podľa mierky – od obrovských vitrín pre modely v mierke 1:8 cez štandardné mierky 1:18 (na obrázku dole), 1:24 a 1:43.
Plastové krabičky majú hneď niekoľko výhod. Prvou je, že poskytujú takmer stopercentnú ochranu pred prachom. Zospodu sú zaistené plastovými háčikmi, takže pri manipulácii s nimi model nevypadne. Niektoré typy boxov majú na spodku aj predvŕtané diery, prostredníctvom ktorých možno model priskrutkovať k čiernemu podkladu.
Výrobcovia počítajú aj s tým, že boxy budú skladované na sebe. Preto majú vitríny rovnaký rozmer tak, aby ich bolo možné naukladať na seba bez toho, aby hrozilo riziko poškodenia. Boxy sú prispôsobené tak, aby ste mohli „nakopiť“ na seba aj desiatky boxov bez toho, aby sa poškodili alebo zlomili.
Ďalšou výhodou oproti klasickej krabici je, že model umiestnený v boxe je viditeľný z každej strany. Zozadu možno napríklad pridať aj LED osvetlenie na umocnenie celkového efektu.
Nevýhodou plastových krabičiek môže byť pre niekoho ich cena. Pri modeloch 1:18 sa pohybuje štandardne od 12-13€. Ak však vezmeme do úvahy, že pri drahých modeloch bez krabice takýto box zabezpečí ich konzervovanie na dlhú dobu, táto investícia je zanedbateľná. Trvácnosť boxu a ľahké čistenie boxu oproti plastovej krabici snáď ani nemusím spomínať.
Skladovanie vo vitrínach
Ďalší spôsob pre zberateľov, ktorí chcú zabezpečiť tú najvyššiu ochranu svojich modelov. Najčastejšie ide o drevené presklené vitríny, ktoré sú podobné tým používaným v múzeách. Takisto poznáme aj závesné vitríny, ktoré môžu byť vhodnou alternatívou, ak chceme ušetriť miesto.
Výhoda vitrín je dobrá ochrana modelov pred prachom. Nejde však o takú dobrú ochranu, ako pri plastových boxoch – do vitrín sa nejaký ten prach dostane takmer vždy.
Ďalšou výhodou je to, že vo vitrínach môžeme uskladniť pomerne veľké množstvo modelov a so zabudovaným nasvietením premenia modely na výstavné exponáty. Vyššia hmotnosť vitrín je výhodou aj nevýhodou zároveň – sťažuje presúvanie vitríny, no zabraňuje jej prevrhnutiu a tým zbytočnému poškodeniu zbierky.
Najväčšou nevýhodou vitrín sú ich rozmery – ak máte malý byt, musíte počítať aj s obmedzeniami. Takisto čistenie je pomerne zložitou procedúrou – najprv je potrebné vybrať všetky modely, čo je pri desiatkach modelov práca aj na pár hodín.
Mojím tipom sú závesné vitríny na stenu, ktoré dostať za rozumnú cenu v jednej nemenovanej sieti supermarketov (nechcem robiť reklamu, preto vyššie aspoň prikladám foto :).
Tri skladovacie tipy na záver
- Model nikdy dlho neskladujte na mieste, kde je priame slnečné žiarenie. Môže sa vám totiž stať, že po čase začnú žltnúť najmä plastové, „pochrómované“ diely a sklá a tým sa váš model znehodnotí.
- Skladujte modely mimo miestností, kde sa fajčí. Takýto model ani po rokoch, ani po dôkladnom vyčistení nestratí zápach dymu. Pomôcť môže len skladovanie v krabici s polystyrénom alebo v plastovom boxe.
- Ak môžete, ponechávajte si pôvodné krabice a skladujte modely v nich. Zabezpečí to lepšiu ochranu modelu pred znehodnotením a vyššiu hodnotu pri predaji.
Ak sa Vám článok páčil, lajkujte alebo zdieľajte ho.
Chcete sa podeliť s Vašimi myšlienkami s ostatnými? Napíšte komentár!
Zdroj titulného obrázku: flickr.com